Other Borough Contacts

Volunteer Committees, Commissions & Counsels

Mary Aversa
Borough Manager
215-646-1000 x106
Email:Manager

Bruce Jones
Supervisor
Ambler Wastewater Treatment Plant
215-628-9457
Email:Bruce Jones

Philip Benigno
Supervisor
Ambler Water Department
215-646-1000 x124
Email:Phil Benigno

Robert Rocco
Supervisor
Ambler Public Works Department
215-628-9409
Email:Streets

Ron Myers
Code Enforcement Officer
215-646-1000 x112
Email:Ron Myers

Glenn Kucher
Code Enforcement Officer
215-646-1000 x112
Email: code@borough.ambler.pa.us

Bernadette Dougherty
Tax Collector
338 Tennis Avenue
PO Box 5
Ambler, PA 19002
215-643-3255

Joseph Bresnan, ESQ.
Borough Solicitor
Eastburn & Gray, P.C.
470 Norristown Road, Suite 302
Blue Bell, PA  19422
215-345-7000

Jim Dougherty
Borough Engineer
Gilmore & Associates Inc.
65 E Butler Ave, Suite 100
New Britain, PA 18901
215-345-4330

Gilmore & Associates
Water Engineer
65 E Butler Ave, Suite 100
New Britain, PA 18901
215-345-4330

Edward Gillette
Environmental Engineering & Management Associates, Inc.
P.O. Box 232
Kulpsville, PA 19443
(215) 368-3375
FAX - 368-6739
www.eema-inc.com

Stuart Rosenthal
Sewer Collection Engineer
Gilmore & Associates Inc.
65 E Butler Ave, Suite 100
New Britain, PA 18901
215-345-4330

Richard Lockhart
Fire Marshall

Gerald E. Rath, III, Esquire
Zoning Hearing Board Solicitor
(215)628-8823
(215)628-8824 (fax)
www.blumberg-rath.com

Bruce Braunewell & Michael Palazzo
Larson Allen, Independent Auditor
215-643-3900

William Foley
Police Chief
emergency 911
non-emergency
215-646-1000
Email:Police Chief

Ambler Main Street
Contact Borough Manager
215-646-1000

Environmental Advisory Committee

Email:EAC

Members: 
Steve Maakestad (Chair
)
Matt Cooley

Stephanie Figary
Susan Johnsson
Mary-Margaret Monser
Alex Pratt
Charles Charlesworth
Associates:
Susan Curry
Chris Raines

Planning Commission

, Chairman
Robert LaGreca, Vice Chairman
Carol Ann DiPietro, Secretary
Salvatore A. Boccuti
William Mulroy
Peter Amento
Al Comly
Elizabeth Iovine
Christopher Twohig
Josh Kanaplue

 

Zoning Hearing Board

Michael Williams, Chairman
Francine Tomlinson
Nicholas Boccuti
Thomas Reilley, Alternate
Elise Kelly, Alternate
Gerald Rath, Solicitor

Appeals Board

Albert Comly
William Lutz, Jr.
Vacancy

Civil Service Commission


Donato Coppolella
Dick Hill
Patricia Strus

Revitalization/Redevelopment Committee

Martin Brown
Bernadette Dougherty
Steven Ware

Open Space Committee

Mary Aversa
Marita Bondi
Karen Kieser
John Samanns
Steven Ware

Vacancy Board

Norman LaMastra

 
Yard Waste Pick-Up

April 14, 21 & 28

 
Apr. 28, 2015 – 7:00pm
Planning Commission - Borough Hall
May. 05, 2015 – 7:00pm
Committee Meeting - Borough Hall
May. 20, 2015 – 7:00pm
Council Meeting - Borough Hall
May. 26, 2015 – 7:00pm
Planning Commission - Borough Hall
Jun. 02, 2015 – 7:00pm
Committee Meeting - Borough Hall

SEE ALL UPCOMING EVENTS

 
«     »  
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat  
29 30 31 01 02 03 04 «
05 06 07 08 09 10 11 «
12 13 14 15 16 17 18 «
19 20 21 22 23 24 25 «
26 27 28 29 30 01 02 «
Show month